Instytut Geoekologii i Geoinformacji UAM stanowi interdyscyplinarny zespół pracowników naukowych badających zarówno naturalne, jak i antropogeniczne zmiany środowiska przyrodniczego w skali globalnej i lokalnej. Podejmujemy studia nad strukturą i dynamiką współczesnych geoekosystemów jako podstawą do rekonstrukcji ich przeszłości i prognozowania przemian. Aktywność naukowa pracowników IGiG UAM prowadzona jest w następujących dziedzinach badań:
- Zmiany globalne, w tym klimatu, litosfery i biosfery
- Przeobrażenia antropogeniczne środowiska przyrodniczego
- Analizy geoinformacyjne i modelowanie geoinformacyjne
- Geoprzetwarzanie i algorytmy danych geoprzestrzennych
- Geomorfologia, geomorfometria, geozagrożenia
- Sukcesja ekologiczna, przemiany sfery biotycznej i abiotycznej, rejestrowane w osadach jezior i torfowisk
- Badania polarne na Antarktydzie i w Arktyce (stacja UAM na Spitsbergenie)
- Modelowanie systemów przyrodniczych
- Teledetekcja
- Monitoring środowiska przyrodniczego
- Rekonstrukcja na podstawie osadów i form rzeźby terenu, stanu i przemian środowiska przyrodniczego w czwartorzędzie.
- Badania izotopowe dynamiki oceanu światowego w fanerozoiku
Przy IGiG funkcjonuje również Laboratorium Dydaktyki Geografii i Badań Edukacyjnych.
Badania prowadzone przez zespoły pracowników IGiG UAM koncentrują się na obszarze Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Pomorza. Poza tym od wielu lat wykonywane są studia w strefach polarnych i subpolarnych półkuli północnej i południowej (Spitsbergen, Szetlandy Południowe, Alaska, Syberia, Fennoskandia).
Geneza i historia
Instytut powstał w 1981 roku jako Instytut Badań Czwartorzędu – jeden z trzech utworzonych w ramach nowego Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych. W 1999 roku nazwę rozszerzono na Instytut Badań Czwartorzędu i Geoekologii. W latach 2004-08 nosił nazwę Instytutu Paleogeografii i Geoekologii. Pierwszym dyrektorem Instytutu był prof. dr hab. Wojciech Stankowski (1981-84), a kolejnymi prof. dr hab. Andrzej Kostrzewski, prof. UAM dr hab. Leszek Kasprzak, prof. dr hab. Grzegorz Rachlewicz i prof. UAM dr hab. Mirosław Makohonienko. Obecnie funkcję tą sprawuje prof. dr hab. Małgorzata Mazurek.